عروس اصفهانی که برای رفتن به خانه بخت، هیچگونه جهیزیه ای نداشت، برای خرید جهزیه اقدام به کشیدن چک های بلامحل می کند عروس کم توقع ما که کل جهزیه او تنها 13 میلیون تومان شده بود نتوانست در موعد مقرر جای چک های خود را پرکند و توسط مامورین و در شب عروسیش دستگیر شد.

دستگیری عروس اصفهانی در شب ازدواجش

شبی که باید زیباترین شب زندگی این نوعروس میشد به یک کابوس بدل شد. اوکه برای ساخت زندگی خود بالجبار تن به کشیدن چک داده بود در موعد چکها، نتوانست جای آنها را پر کند.

اتهام این نوعروس کشیده چک بلامحل بود چون جهیزیه اش را به این صورت تهیه کرده بود. عروس جوانی که به دلیل کشیدن چک بلا محل توسط ماموران کلانتری جلب شده و به کلانتری منتقل شده بود در حالی که بسیار گریان بود و آرامشی نداشت و مدام پدر و مادرش را نفرین می کرد در واحد مشاوره یکی از کلانتری های اصفهان در خصوص ماجرای زندگیش گفت: :دو ماه است که عقد کرده ام وبه اصطلاح تازه عروس هستم و خیر سرم باید بهترین دوران زندگیم را از سر بگذرانم. قصه ای که می شنوید شاید قصه هزاران دختر بدبخت مثل من در این شکور باشد.

مغازه لوازم آرایشی وبهداشتی کوچکی با هزار بدبختی خودم دست وپا کردم وبرای امرار معاش حلال در آنجا مشغول به کار هستم. زمان عروسیم نزدیک ونزدیک تر میشد وپدر ومادر بی فکرم هیچ تلاشی برای تهیه جهیزیه من نمی کردند. من هیچگاه پدرومادرم را نمی بخشم اگر امشب در این وضعیت گرفتار شده ام تقصیر بی مسئولیتی انهاست.

من چون دیدم عروسیم نزدیک است وبخاطر آبرو داریم باید مقداری جهیزیه با خود داشته باشم، به مغازه لوازم خانگی رفتم و تمام جهیزیه ام را به قیمت 13میلیون خریدم و چون پولی به همراه نداشتم از خودم چک دادم و فروشنده هم اول قبول کرد که مدتی به من فرصت دهد حتی دو روز مانده بود به عروسیم فروشنده آمده بود وسایلش را جمع کند که با هزار خواهش و التماسی که من کردم صرف نظر کرد. چون پای آبرویم در میان بود و همه خصوصا خانواده همسرم جهیزیه ام را دیده بودند مجبور بودم آنقدر التماس کنم تا آبرویم نرود. اما متاسفانه بدتر از آنی شد که می توانستم تصورکنم.

بعد از اصرار من توافق کردیم ماهیانه مبلغ یک میلیون تومان به وی بدهم تا حسابم تصفیه شود، ولی حالا متوجه شدم بدون اطلاع و خبر به من، فروشنده شاکی شده وحتی وکیل گرفته وبدون احضاریه حکم جلب مرا گرفته است. حالا شمابفرماید چکار کنم؟ شب عروسی در بین همه اقوام بازداشت شدم . پولی ندارم که به او بدهم. همه اش تقصیر والدینم است ودر  این مدت نگفتند که من هم فرزندشان هستم. هیچ تکیه گاهی ندارم. از زمان بازداشت در شب عروسی یک سری به من نزدند یک سراغی نگرفتند که دلم مقداری خوش شود. حمایت مالی که نکردند هیچ، حتی حمایت عاطفی هم نکردند. نگفتند که چطور قرار است این مبالغ را پاس کنم. به خدا جای من کلانتری ودادگاه نیست. من یک مغازه دار آبرو دار هستم. می خواستم با کار کردن چک فروشنده را پاس کنم  ولی نشد...

همسر عروس جوان که از موضوع باخبر شده و سراسیمه وارد کلانتری شده بود با گریه به همسرش گفت، من فقط تو را می خواستم بدون جهیزیه. چرا اینکار را با من وخودت کردی؟ حالا خوب شد خانواده هایمان با خبر شدند؟ من یک زندگی ساده می خواستم، خودت را می خواستم بعد با همدیگر و با تلاش وکار کردن همه چیز را برای زندگی مهیا می کردیم...

تحلیل روانشناس:

به دلیل آداب ورسوم غلط وتشریفات بیش از حد، افراد به هر وسیله ای متوسل می شوند تا به خاطر حرف وحدیث مردم انتظارات دیگران را بر آورده کرده وخود رابه ورطه نابودی بکشانند. همانطور که مورد مذکور به دلیل سهل انگاری وبی توجهی والدین بدون توجه به عواقب آن وبه خاطر فشار روحی ناشی از روبرو شدن با خانواده شوهر چک بلا محل کشیده که علاوه بر سوئ سابقه زندگی خانوادگی اش نیز به خطر افتاده است. بنابراین توصیه می شود از تجمل گرایی دوری و فرهنگ ساده زیستی رادر جامعه جا بیندازیم تا شاهد همچنین حوادث تلخی نباشیم.

پ ن:

در کشور ما روزانه دهها مجلس عروسی برگزار می شود که مبلغ 13 میلیون تومان شاید تنها قیمت یخچال فریزر جهزیه بسیاری از این مراسمات عروس باشد شاید مراسم شام هرکدام از این عروسیها بالق بر دهها میلیون تومان شود اما این عروس کم توقع باید بخاطر چنین مبلغ ناچیزی اینگونه رسوای خاص و عام شود.

آیا بنظر شما این خواسته زیادیست که یک دختر با حداقل جهیزیه ای به خانه بخت برود؟

آیا بدون جهیزیه هم می توان یک زندگی را شروع کرد؟

آیا هیچ تضمینی وجود دارد که در سالهای بعدی زندگی که روند زندگی مشترک رنگی تازه به خود گرفته و بسیاری از مسائل کمرنگ تر و برخی موارد بسیار مهمتر از قبل رخ می نمایند، آقای داماد، به هر بهانه ای نداشتن جهیزیه را سوهان روح و عذاب همیشگی عروس خانم نکند؟

آیا عدالت این نبود که در این شب بجای این عروس کم بضاعت و کم توقع، بسیاری از مسئولین امور جوانان کشورمان بازداشت می شدند که یکی از فرزندان این مرز و بوم، که غرق در سرمایه های عظیم خدادادی است بخاطر مبلغی ناچیز اینگونه سرافکنده شود؟.

به نظر شما این عروس بخت برگشته، فرد زیاده خواهی بوده است؟

آیا واقعا 13 میلیون تومان در روزگار کنونی ما مبلغ زیادی برای تهیه یک جهزیه می باشد؟